TREĆA GODINA REALIZACIJE PROJEKTA

Žan Mone Modul EMIMI – Interdisciplinarne studije o integracijama i migracijama kroz interkulturalni dijalog
Jean Monnet Module EMIMI – Études multidisciplinaires sur les intégrations et les migrations à travers le dialogue interculturel
(Multidisciplinary studies on integration and migration through intercultural dialogue)
2021–2024
Univerzitet Crne Gore, Filološki fakultet u Nikšiću

 

The Faculty of Philology at the University of Montenegro is the host of the Jean Monnet Module Multidisciplinary studies on integration and migration through intercultural dialogue EMIMI.
The European Commission and the EACEA supported this Jean Monnet project through the ERASMUS+ program with a subsidy of 24,000 EUR.

 

PROGRAM KURSA 2023–2024 (23. 10. 2023. – 24. 5. 2024.)
društvene i humanističke nauke (okvirno 75 sati nastave)

 

FILOLOŠKI FAKULTET
Predavač: prof. Igor Lakić, dekan Filološkog fakulteta u Nikšiću, UCG.
Član Komiteta eksperata za regionalne i manjinske jezike pri Savjetu Evrope.

Predavanje po pozivu: Protection of minority languages in Europe
This lecture will discuss the application of the European Charter for Regional or Minority Languages of the Council of Europe. The Charter is one of the two crucial documents of the Council of Europe aimed at protection of national minorities in Europe. The Charter protects regional and minority languages in 25 member states of the Council which ratified the Charter. The lecture will deal with the issues of promotion and protection of minority languages from the fields of education, media, state and local administration, judicial system, culture and transfrontier exchange. Special attention will paid to the countries of the Western Balkans.

 

FAKULTET POLITIČKIH NAUKA

Predavač: prof. Dr Vesna Simović-Zvicer, FPN – Fakultet političkih nauka, Podgorica, UCG
Predmet: Evropsko radno pravo
Polaznici ovog kursa biće u prilici da se upoznaju sa osnovnim karakteristikama evropskog komunitarnog radnog prava i evropskog nekomunitarnog radnog prava, kao i sa osnovnim načelima Evropskog radnog prava: sloboda kretanja radnika, diskriminacija, tripartizam i dr. Osim toga, studenti će se upoznati sa standardima Evropske unije koji se odnose na osnovne pravne institute iz radnog prava, kao što su: fleksibilni oblici rada (radni odnos na određeno i sa nepunim radnim vremenom), ustupanje zapošljenih,  radno vrijeme i odmori,  zaštita žena na radu, pomirenje profesionalnih i porodičnih obaveza. Evropski standardi koji se odnose na zaštitu prava zapošjenih u slučaju kolektivnog otpuštanja, u slučaju promjene poslodavca, kao i u slučaju insolventnosti poslodavca čine dio materije koja će biti obrađivana tokom nastave.

 

Predavač: prof. dr Olivera Komar, FPN – Fakultet političkih nauka, Podgorica, UCG
Predmet: Evropsko javno mnjenje o migracijama
Ovaj kurs je osmišljen s ciljem da upozna studente sa konceptom javnog mnjenja uopšte, a konkretnije sa javnim mnjenjem o spornim pitanjima evropske politike, uključujući migracije. Studenti će naučiti o evoluciji značaja javnog mnjenja u evropskim državama i njegovoj ulozi u demokratizaciji i savremenoj nacionalnoj i spoljnoj politici. Takođe, studenti će naučiti kako se javno mnjenje može proučavati i razumjeti. Kurs neće ulaziti u detaljnu razradu metoda, već će dati pregled neophodan za razumijevanje i čitanje istraživanja javnog mnjenja. Drugi dio kursa će se posebno fokusirati na javno mnjenjeo migracijama u Evropi, njihovim izvorima i posljedicama. Studenti će se upoznati sa Evropskom studijom vrijednosti i Evropskim društvenim istraživanjem. U pitanju su dva veoma važna međunarodna kolaborativna projekta za prikupljanje podataka o javnom mnjenju čiji je dio Crna Gora i koji služe za informisanje donosilaca odluka o pitanjima koja interesuju savremenu javnost.

 

Predavač: Nemanja Stankov, PhD, Pol.Sc. FPN – Fakultet političkih nauka, Podgorica, UCG
Predmet: Institucionalni razvoj ideje o evropskoj integraciji
U okviru predmeta Institucionalni razvoj ideje o evropskoj integraciji učesnici Žan Mone EMIMI modula steći će uvid u osnovne procese koji su oblikovali tok evropskog integracionog procesa. Ideja predmeta je upoznavanje sa političkim, ekonomskim i ideacionim problemima sa kojima su se susretale zemlje članice, i kako se taj širi politički kontekst očitava u institucionalnom aranžmanu Evropske unije. S tim u vezi, razgovaraćemo o problemima političke saradnje među državama članicama – prvenstveno Francuske i Velike Britanije; načinu odabira politika koje su postale dio političkog aranžmana – proizvodnja uglja i čelika, trgovina, poljoprivreda itd.; kao i o konkretnim institucijama koje postoje na nivou EU, poput Evropske komisije ili Evropskog parlamenta,  njihovim ulogama, ovčašćenjima i u krajnjoj liniji simboličkom značaju za evropski projekat.  

 

FILOZOFSKI FAKULTET

Predavač: doc. dr Adnan Prekić – SP Istorija, Filozofski fakultet, Nikšić, UCG
Predmet : IstorijskikontekstmigracijaiinterkulturnogdijalogauCrnojGori
Fokus tematske oblasti IstorijskikontekstprocesamigracijaiinterkulturnogdijalogauCrnojGori je upoznavanje polaznika kursa sa istorijskim okolnostima koje su uticale, i koje su oblikovale procese migracija i interkulturnog dijaloga u Crnoj Gori. Kroz predavanja, studenti će biti u prilici da se upoznaju sa sadržajem i obimom migracijskih procesa na prostoru savremene Crne Gore, od najstarijih vremena, do kraja 20. vijeka. Poseban fokus biće stavljen na unutrašnje migracije u Crnoj Gori tokom 19. i 20. vijeka, i njihov uticaj na savremene društvene i demografske okolnosti. Drugi segment predavanja tretiraće pitanje interkulturnog dijaloga, posmatran kroz istorijsku perspektivu crnogorskog društva i činjenicu da je od najstarijih vremena, prostor savremene Crne Gore bio mjesto susreta i prožimanja različitih etničkih, kulturnih i vjerskih uticaja. Razumijevanje tog nasljeđa predstavlja važan oslonac u promociji savremenog multikulturnog, odnosno interkulturnog društva Crne Gore.
Četiri tematske cjeline:

  1. Migracije u praistoriji i srednjem vijeku
  2. Crnogorske unutrašnje i spoljne migracije u 19. i 20. vijeku
  3. Interkulturni dijalog u Crnoj Gori – istorijski kontekst
  4. Savremeni interkulturni dijalog u Crnoj Gori – karakter, obim i funkcija

 

PRAVNI FAKULTET

Predavač: Prof. dr Gordana Paović-Jeknić – Pravni fakultet, UCG
Predmet: Poresko i budžetsko pravo EU
U procesu pridruživanja Crne Gore Evropskoj uniji veoma je važna analiza  pojedinih pitanja iz oblasti poreskog i budžetskog prava EU jer je  cilj kompatibilnost poreskog i budžetskog prava Crne Gore sa pravom EU. U tom kontekstu važno je prikazati poreski sistem u državama članicama EU, fenomen izbjegavanja plaćanja poreza, poreske principe kao i problem dvostrukog oporezivanje. Nadalje, u oblasti budžetskog prava posebnu pažnju zavređuje postupak sastavljanja, donošenja i izvršenja budžeta, budžetski principi  koji su primijenjeni u budžetu EU, prihodi i rashodi budžeta EU i kontrola trošenja budžetskih sredstava počev od finansijskih kontrolora, preko Revizorskog suda EU i Evropskog parlamenta.
Teme:
1. Porezi i poreski sistem država članica EU.
2. Izbjegavanje plaćanja poreza (zakonita i nezakonita poreska evazija).
3. Poreski principi.
4. Dvostruko oporezivanje.
5. Postupak sastavljanja, donošenja i izvršenja budžeta (od Evropske komisije do Savjeta Evropske unije i Evropskog parlamenta).
6. Struktura budžeta Evropske Unije (prihodi i rashodi budžeta EU).
7. Budžetski principi primjenjeni u budžetu EU.
8. Budžetska kontrola – Finansijski kontrolori, Evropski revizorski sud i Evropski parlament.

 

EKONOMSKI FAKULTET

Predavač: prof. dr Milijana Novović-Burić, Ekonomski fakultet, Podgorica, UCG
Predmet: Finansijska tržišta i ekonomske migracije
Upoznavanje studenata sa savremenim finansijskim tržištima, finansijskim institucijama i instrumentima. Razumijevanje funkcionisanja različitih segmenata finansijskog tržišta, potreb? integrisanja u jedinstveno evropsko tržište, kao i sagledavanje mogućnosti za stednju I investiranje kako kako domicilnog stanovništva, tako i migranata, te uticaj finansijskih tokova na ukupan finansijski sistem zemlje.

 

FILOLOŠKI FAKULTET

Predavač: prof. dr Dragan Bogojević, Filološki fakultet, Nikšić, UCG
Predmet: Uloga značajnih istorijskih epoha, sporazuma, ličnosti, frankofonije i crnogorske dijaspore u stvaranju evropskih vrijednosti
Kurs Uloga značajnih istorijskih epoha, sporazuma, ličnosti, frankofonije i crnogorske dijaspore u stvaranju evropskih vrijednosti podsjeća na značajne sporazume, ličnosti i događaje koji su, na različite načine, razvijali svijest i potrebu za dijeljenjem zajedničkog evropskog prostora. Verdunski ugovor, Vestvalski sporazumi, humanisti renesanse, prosvjetiteljski mislioci i filozofi, univerzalni principi Francuske buržoaske revolucije, Bečki i Berlinski kongresi, Napoleonova epopeja, Versajski ugovor... Uloga francuskog jezika, frankofonije, ali i francusko-crnogorskih veza i crnogorske frankofone dijaspore nalaze svoje mjesto u uzbudljivom mozaiku i preplitanju, često traumatičnih i kontroverznih događaja, na putu osvajanja zajedničkih vrijednosti i slobodnijeg društva.         

 

Predavač: doc. dr Sonja Špadijer, Filološki fakultet, Nikšić, UCG
Predmet: Evropskeintegracijeimigracijeumedijskomipolitičkom diskursu
Odnos jezika i kulture. Osnove kritičke analize diskursa.
a. Analiziraćemo na koji način štampane i onlajn novine izvještavaju o različitim aspektima fenomena migracija? Kojim jezičkim sredstvima mediji utiču na kreiranje ideologija i javnog mnjenja? Prezentacija istraživanja iz oblasti analize diskursa i sociolingvistike (studija slučaja - migrantska kriza 2016). Metodologija istraživanja.
b. Praktična radionica – obuka za koriščenje web platforme Hyperbase (laboratorija Bases, Corpus, Langages, CRNS, Univerzitet u Nici) za statističku obradu teksta na jezicima EU. Kreiranje baza podataka (diskurs štampanih i onlajn medija, politički diskurs) radi sprovođenja istraživanja na temu evropskih integracija i migracija. Kvantitativna analiza strukture leksike. Osmišljavanje multidisciplinarne kvalitativne analize dobijenih podataka.

 

Predavač: doc. dr Jasmina Nikčević, Filološki fakultet, Nikšić, UCG
Predmet: Migracije u umjetnosti i kulturi.
« Trenutno u svijetu ima više od 60 miliona izbjeglica. Više od 60 miliona ljudi bježi od rata, nasilja i ugnjetavanja. Preko 60 miliona priča." Ovim riječima kolektiv Power of Art House (Amsterdam) opisuje migracionu krizu koju aktuelno doživljavamo. Polazeći od činjenice da književnost, slikarstvo, kinematografija, fotografija, muzika, umjetnost i kultura u cjelini okupljaju i ujedinjuju ljude i njihove priče, ovaj kurs je osmišljen s ciljem da studente upozna s kompleksnošću fenomena migracija i da ih podstakne na razmišljanje i dijalog zasnovan na djelima književne, slikarske i muzičke umjetnosti. Studenti će tako steći uvid u radove velikih evropskih autora poput Elizabet Viže Lebren, El Greka, Marka Šagala, nastale u različitim istorijskim periodima i okolnostima, zatim romane Amina Malufa i Kateba Jasina, kao i glavne tokove francuske muzičke scene koji ističu važnost iskustva izgnanstva i migracija u estetici francuske šansone i u samoj definiciji žanra kojem je neophodno miješanje i cirkulisanje, a nipošto zatvaranje. Budući da je umjetnost uvijek bila snažan glas osude progona, nepravde, zločina, studenti će upoznati značajno stvaralaštvo umjetnika migranata u evropskim okvirima i pokušati da odgovore na pitanje da li i u kojoj mjeri umjetnost utiče na promjenu razmišljanja i stavova, odnosno, zašto je u aktuelnom trenutku odnos prema migrantima nerijetko negativan, dok nas iskustva prošlosti, kolektivna memorija i umjetnost demantuju.

 

Predavač: doc. dr Olivera Vušović, Filološki fakultet, Nikšić, UCG
Predmet:Jezičkiiprevodilačkiaspektievropskihintegracija
Višejezičnost je jedan od najvažnijih simbola i vrijednosti Evropske unije. Zahvaljujući velikom broju zvaničnih jezika, složeni prevodilački mehanizam EU je jedinstven u svijetu. Cilj ovog kursa je upoznavanje sa evropskim višejezičnim režimom i prevodilačkim izazovima koji iz njega proizilaze. Osvrnućemo se na istorijat prevođenja u EU, savremenu prevodilačku praksu, protokol i prevodilačke alatke koje se koriste u institucijama EU, kao i na mehanizme kojima se postiže što veća terminološka ujednačenost i kvalitet višejezičnog zakonodavstva EU. Takođe, studenti će imati priliku da se upoznaju sa prevodilačkim okvirom evropskih integracija i alatima razvijenim u cilju kvalitetnog prevođenja pravne tekovine Evropske unije u zemljama BCHS jezika (terminološke baze, priručnici za prevođenje, paralelni korpusi, glosari itd).

 

Predavač: doc. dr Sabina Osmanović, Filološki fakultet, Nikšić, UCG
Predavanje po pozivu: German Cultural Diplomacy in Montenegro.
The course will introduce students to the concept of “cultural diplomacy”, insights into its practices, political dimensions, and importance. Cultural diplomacy serves as a key pillar in international relations, engaging in cooperation and dialogue between nations through the exchanges of ideas. This course will introduce the historical connections as well as present collaborations between Germany and Montenegro. Based on examples we will explore how this cultural exchange influences the diplomatic relations between the two countries, the impact it has on the Montenegrin society, as well as the challenges associated in implementing soft power.


-->